Son yıllarda konutlarda değişen yaşam alışkanlıkları, elektronik ev eşyaları ve müzik aletleri gibi gürültüye sebep veren aletlerin artması bizleri daha sessiz ortamlarda konforlu akustik arayışına sokmuştur.

Akustik Alçıpan Tavan Kaplama Sistemleri: Knauf Cleaneo Akustik Alçıpan çok çeşitli yüzey perforasyon çeşitleri ile estetik, aynı zamanda mükemmel akustiğe sahip, kokusuz ve ferah ortamlar sağlar. Alçıpan Bölme Duvar Knauf Cleaneo Akustik Alçıpan, zeolit katkısı sayesinde havadaki kötü kokuları yok etme ve temizleme niteliği kazandırılmış, yuvarlak ve kare perforasyonlu Alçıpan çeşididir. Akustik alçı levha, ses yankılanmasının azaltılmak istendiği yerlerde alçıpan bölme duvar, giydirme duvar ve asma tavan yapımında kullanılan akustik alçı levhadır. Akustik alçı levha serisinde, kare, dairesel ve dağınık dairesel delikli olmak üzere üç farklı yüzey seçeneği bulunmaktadır. Akustik alçı levha, mimari taleplere estetik ve işlevsel çözümler sunan, dekoratif görünüm ve ses yutma performansını tek bir formda birleştiren bir üründür. Kartonlu alçı plaka, ortası alçı iki yüzü karton kaplı, seri olarak, standart ve özel boyutlarda ve belli normlarda üretilen düzgün yüzeyli plakalardır. Kartonlu alçı plaka bir iç mekan yapı malzemesidir. Kullanım amacına göre alçı harcına katılan kimyasallar sayesinde değişik tiplerde üretilebilmektedir. Türkiye’de üretilen Alçı Levha çeşitleri şunlardır: Yangına Dayanıklı Alçıpan, Suya Dayanıklı Alçıpan, Su + Yangına Dayanıklı Alçıpan, Herform Alçıpan, Karo Alçıpan, Karolam Alçıpan, Akustik Alçıpan.

Türkiye TS EN 520 Almanya DIN 18180 Akustik Tavan Kaplama


Uygulama Alanları: Asma tavan, duvar giydirme uygulamaları

Teknik Özellikler: Koku giderme özelliği, çerçeveli veya sürekli perforasyon seçeneği, estetik tasarımlar, yüksek değerde ses yutumu

Ebatlar: Uzunluk: Plaka tipine göre değişir Genişlik: Plaka tipine göre değişir Kalınlık: 12,5 mm Ağırlık: ~8 kg/m²

Yüzey Perforasyonu: Kare Delikli: 12/25K

Yuvarlak Delikli: 6/18D, 10/23D, 12/25D, 15/30D, 8/12/50D, 12/20/66D

Şaşırtmalı Yuvarlak Delikli: 8/12/50D, 12/20/66D

Blok: B4, B5, B6:8/18D, 12/25D, 12/25K

Akustik Alçıpan Tavan Duvar Kaplama Sistemleri – Akustik Düzenleme

Akustik alçı levha tavan duvar kaplama sistemleri


Akustik Alçıpan Asma Tavan Sistemleri – Akustik Tavan Kaplamaları

Akustik Alçı Plaka Modelleri – Alçıpan Plaka Çeşitleri


Akustik Alçıpan Nedir: Tasarımcıların düz, kesintisiz ve sade tavan tercihlerinde monolitik görünüm yanı sıra akustik fayda sağlayabildikleri en özel çözümlerden biridir. Tavanda karolaj, derz ya da parçalı bölüm olmaksızın sade bir görünüm elde edilmekte, bu görünümün elde edilebildiği diğer tavan ürün alternatiflerinin sunamadığı akustik konforu sağlamaktadır. Kesintisiz tavan görünümü, derz, karolaj ya da taşıyıcı sistem profilleri görünmeden ses yutucu yüzey oluşturulmasını sağlayan çok özel bir sistem olan akustik sıva sistemleri, son dönemde tasarımcıların hayli ilgisini çekmektedir.

Akustik asma tavan; metal tavan iskeleti üzerine monte edilen 12.5 mm ebatlarında akustik alçı ile döşenen ve montaj kısmı kolay olan bir sistemdir.

Akustik Asma Tavanın Kazanımları: Şık ve estetik görünümü, ses yalıtma başarısıyla aynı anda sağlar.

Ses yankısı olmaması istendiği alanlarda isminden de anlayabileceğimiz gibi akustik bir platform oluşturarak yankı olayını engeller.

Akustik asma tavanın kendi içinde çok fazla alternatifi olması, hem seçim bolluğu konusunda hem de özgünlük konusunda tercih edilebilir.

Devasa yapılar olsa bile hafifliği ile dikkat çeken akustik alçı levhanın metrekare başına düşen ağırlığı yalnızca 12 kg.

Neden Akustik Asma Tavan?

Rahatsızlık vermemesi açısından ses yankılanmasını akustik yapısı ile engeller ve konforlu bir yapı sunar.

Dizaynı kullanıcının tercihine göre restore edilebilen akustik asma tavan, estetik açıdan güzel bir görünüm sağlar.

Akustik Asma Tavan Sistemleri Özellikleri

Akustik asma tavanın birbirinden farklı delik bölümlerinin ve de arkasındaki akustik bölgenin yarattığı ses emme özelliği gelişmiştir. Alternatifi bol olduğundan şık bir görünüm sağlayan akustik asma tavanın yüzey seçenekleri boldur.

Akustik asma tavanın bir özelliği de; karo ve vinil alçı plakaların T sistemine sahip olan asma tavan sistemlerine kolayca bütünleşme sağlayarak hem estetik açıdan güzel, hem fiyat olarak uygun, hem de uzun ömürlü olmasını sağlar.

Alçı plakalar yangına ve suya dayanıklı oluşuyla, herhangi bir şekilde biçimlendirilerek rahatça temizlenen ve uzun ömürlü bir yapıya sahip olması sağlanır ve kullanıcının konforu burada devreye girer.

Akustik yapısı sayesinde ses yalıtımını üst düzeyde yapan bu asma tavan sistemi değişik yönlü boşlukları akustik karolar yardımı ile ses dengesini sağlar ve ses yalıtımını en üst seviyelere kadar çıkartarak ucuz bir çözüm sağlar.

Var olan desenleriyle PVC kaplamalı şekilde imal edilen vinil kaplamalı alçı bölgeler ile kalite – fiyat karşılaştırmasında gayet tercih edilen bu ürün ayrıca hijyenik ve temizlenebilen yapısı ve söküm ve takım işlerinin kolay oluşu ile tercih edilen bir ürün olarak en çok ilgiyi görmesi de kimseyi şaşırtmıyor.

Renk seçeneği bol olan akustik özellikli asma tavan çok çeşitli de boyutlarda olup istenilen ebatlara indirgenebilir ve çıkarılabilir düzeydedir. Ayrıca konfor olarak da ses açısından da ideal tercihlerdendir.Akustik asma tavan, özelliğini duvar kısımlarına uygulanan çift perforesi tercihleri ile akustik performansı en üst seviyelere çıkararak sağlıyor.Duvar panel kısımları defalarca boyanabilir olan akustik asma tavan boyama sırasında veya sonrasında akustik özelliği hiçbir şekilde olumsuz etkilenmez ve eski performansını göstermeye devam eder.

Akustik (Alçıpan ) Asma Tavan Teknik Özellikleri :

Akustik asma tavanlar şekli ve alçıpan yapısından da kaynaklı olarak nem dayanımını %95 seviyelerine kadar çıkartır ve zarar görmeksizin performans açısından kaldığı yerden devam edebilir.Aynı zamanda bu alçıpan yapının kattığı sağlamlılık ile yangına karşı dayanıklı bir yapı imkanı sunar. Yüksek sıcaklıklara karşı da dayanıklı olan bu akustik asma tavanlar her an sıcaklığı emer.

Akustik asma tavanın bir özelliği de isminden aldığı akustik özelliğidir. Yani; akustik asma tavanın bulunduğu herhangi bir bölge içerisinde ses seviyesini dengeleme özelliğine sahiptir. Ayrıca sesi yalıtarak da ses yankılanmasını ciddi seviyelerde önler. Katsayısal olarak 0,85-0,95 arası ses yalıtımı yapar.Akustik asma tavanın tercihi için önemli hususlardan biri de rahatlıkla çıkarılabilir ve tekrar monte edilebilir cinsten olmasıdır. Çıkardıktan sonra istenildiği gibi dizayn verilerek, estetik bir görüntü kazandırma isteğiyle değiştirilebilir ve kolaylıkla geri monte edilebilir. Birçok renk ve boyut alternatiflerine sahip olan bu akustik asma tavan ayrıca detayların bolluğu ile kullanıcı şevk eder cinstendir.

Akustik Asma Tavanın Kullanım Alanları

Akustik asma tavanları tercihen ses yankılanmasının minimum olma isteği bulunan bölge, oda ve salonlarda kullanılıyor. Toplantı odalarına tercih edilen akustik asma tavan, konuşma sırasında hiçbir efekti kaçırmamanızı sağlar. Ayrıca alışveriş merkezleri, okullar, dershaneler, ofisler, hastaneler, restoranlar, çağrı merkezleri, radyo stüdyoları, televizyon stüdyoları, stadyumlar, spor salonları gibi sesin önemli boyutlarda ihtiyaç olduğu mekanlarda olmazsa olmazdır. Ayrıca ses emilimi sayesinde de salonların her bölgesinde eşit seviyede ses alınması sağlanır.

Akustik Alçıpan Tavan Uygulama


YENİLİKLERDEN HABERDAR OL